Bilindiği Üzere tesbih

Bilindiği Üzere tesbih

Bilindiği üzere tespih, erkeklerin vazgeçilmez aksesuarıdır. Öyle ki her kombine uygun olması sebebi ile tespih koleksiyonu yapan erkekler dahi mevcuttur. Tespihin bu denli tutulduğu, “sabır çekmek” amacı ile kullanıldığı bu coğrafyada orijinal tespih, imitasyon tespih ayrımı yapmak oldukça önemlidir. Kişilerin istekleri ve bütçeleri doğrultusunda istedikleri tespihleri seçme özgürlüğü vardır. Ancak asıl sorun tespih fiyatları nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Bilindiği üzere gümüş tespih, oltu taşı tespih gibi birden fazla tespih türü vardır. Tespih fiyatları üzerinde etkili olan en temel unsur da budur. Yani tespih fiyatları, tespih yapımında kullanılan materyale bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple kişilerin aldıkları tespihlerin materyallerini bilmelerinde fayda vardır. Ancak bazı durumda kişiler orijinal tespih sanarak, imitasyon tespihlere uçuk fiyatlar vermektedir. Zaten sorunun asıl kaynağı da budur. bir tespihin orijinal olup olmadığını anlamanın en temel yolu ise tespihi tanımaktır. Kişi ancak tespihi tanıdığında, tespihin parçalarına hakim olduğunda orijinal-imitasyon ayırımı yapabilmektedir. “Tespihi oluşturan parçalar nelerdir?” sorusunun cevabı ise aşağıda verildiği gibidir.

Tespih Hangi Parçalardan Oluşur?

Tane: Habbe adı da verilen taneler tespihlerin ana unsurlarıdır. Taneler, halk dilinde taş olarak adlandırılan ve ortası delikli olan boncuklardır. Tespihin orijinal olup olmadığı hakkında en net bilgiyi sunan temel parçalar da yine tanelerdir. Orijinal bir tespihte yer alan tanelerin hem pürüzsüz olmaları hem de parlak olmaları gereklidir. Buna ek oranlı olmaları gereken tanelerden birinin büyük birinin küçük olması tespihin orijinal olmadığını gözler önüne serecektir.

Nişane / Durak: Bu parçanın çoğunlukla 99’luk tespihlerde var olduğunu söylemek mümkündür. 33. ve 66. taştan sonra durak konulması gereklidir.

İmame: Tespih sanatçısının sanatını en net sergilediği tespih parçası imamedir. İmame, 33 tanenin bağlı olduğu ipin iki ucunun bir araya geldiği yere takılmaktadır. İmame de bir tespihin orijinal olup olmadığı hakkında ipuçları verebilen bir parçadır. İmame, tanelerin aksine yuvarlak bir yapıda değildir. imamenin uzun bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkündür. Buna ek, imamenin genelde taneden 4 ila 6 misil kadar daha uzun olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca orijinal tespihte bazı hassas noktalar mevcuttur. Örneğin imamesinden tutulan bir tespihin hem sağ ucunda hem de sol ucunda aynı sayıda tane kalması gereklidir. Bu bir tespihin orijinal olup olmadığını anlamanın en kolay yoludur. Örneğin bir gümüş tespih imamesinden tutulduğunda hem sağ ucunda hem de sol ucunda aynı sayıda tane kalmalıdır. Aksi durumda tespihin orijinalliğinden şüphe etmek gereklidir.

Düğümlük: İmamenin yukarısında yer alan bir parçadır. Bu parça, imamenin altında var olan iki delikten girip, üstünde var olan tek delikten çıkan ipi kendi üzerinde bağlattırmaktadır. Düğümlüğün kullanılış amacı ise imamenin kaymamasıdır. Düğümlüğü var olan bir tespihin imamesinin kayacağını söylemek mümkündür. Bu hem görsellik açısından estetik bir görünüm elde edilmesine engel olacak, hem tespihin çekimini zorlaştıracak hem de orijinallik testini etkileyecek bir durumdur. Bu sebeple düğümlük, olmazsa olmazlar parçalar arasındadır.

Ara Tane: Ara taneler, ipe düğümlükten sonra takılan tanelerdir. Birçok gümüş tespih modelinde düğümlükten sonra takılmış 3 adet ara tane görmek mümkündür. Bu hem tespihin çekilmesini kolaylaştıracak hem de görselliği arttıracak bir durumdur

Hatim / Tepelik: tespih bittikten sonra eğer kamçı kullanılmayacaksa hatim ya da tepelik kullanılmaktadır. Tepelik, imame ile uyumlu olması gereken ve ustanın sanatını bir kez daha gözler önüne seren bir parçadır. Hem ipin açılmasını önlediği, hem de görselliği arttırdığı bilinmektedir.

Etiketler: tesbih
Şubat 23, 2020
Listeye dön